23
Kvě 09

Svatý Jan pod Skalou

Svatý Jan pod Skalou.

SVATÝ JAN POD SKALOU - TOLIK KRÁS NA JEDNOM MÍSTĚ

Tuhle cestu jsem si plánoval už nějaký čas. Poprvé jsem Svatý Jan pod Skalou navštívil minulý rok na podzim. Listopadová návštěva tohoto místa mě naprosto uchvátila a já věděl, že tady nejsem naposledy. V sobotu jsem vstal jako vždy docela brzy, i přes návštěvu restarace spojenou s ochutnávkou loňské višňovice z předchozího večera. Bylo něco kolem půl osmé a venku naprosto azurová obloha bez mráčku jako by mě lákala někam vyrazit.

SVATÝ JAN POD SKALOU - TOLIK KRÁS NA JEDNOM MÍSTĚ 

23.5.2009

Tuhle cestu jsem si plánoval už nějaký čas. Poprvé jsem Svatý Jan pod Skalou navštívil minulý rok na podzim. Listopadová návštěva tohoto místa mě naprosto uchvátila a já věděl, že tady nejsem naposledy. V sobotu jsem vstal jako vždy docela brzy, i přes návštěvu restarace spojenou s ochutnávkou loňské višňovice z předchozího večera. Bylo něco kolem půl osmé a venku naprosto azurová obloha bez mráčku jako by mě lákala někam vyrazit. 

Den na cestování jsem měl jen pro sebe, protože přítelkyně měla spoustu práce ze svého zaměstnání. Stejně jako již mnohokrát v minulosti se ke mně přidal kamarád Martin se svou fotovýbavou. Svatý Jan pod Skalou mě napadla hned jako první možná varianta sobotních toulek. Podle serveru idnes patří toto místo k jednomu z nejkrásnějších míst v celé České Republice a já můžu jenom souhlasit. Na jednom místě si přijdou na své milovníci turistiky, historie, kulturních i technických památek.

Svatý Jan pod Skalou je malebná obec nedaleko Berouna uprostřed Chráněné krajinné oblasti Český Kras, hluboko zaříznutá mezi vápencovými skalními útvary. Už když do ní jedete autem, tak Vás všude obklopují a dávají tušit něčemu vyjímečnému. Historie obce se píše od roku 1037. Dominantou zdejšího místa je kostel sv. Jana Křtitele s jeskyní sv. Ivana a majestátní vápencová skalní stěna tyčící se nad obcí do výšky více jak 200 metrů, na jejímž vyrcholu je úchvatná vyhlídka. Vznikla zde první značená turistická stezka v Čechách a v současné době se zde nacházejí celkem tři přírodní naučné stezky. Nedaleko se nachází skanzen Solvayovy lomy, kde naleznete důlní expozice dobývání vápence. Na jednom místě tolik zajímavostí, to se jen tak nevidí... 

Pohled na úchvatnou vápencovou skalní stěnu nad obcí. Svatojanská skalní stěna se tyčí majestátně nad obcí do výšky více jak 200 metrů. Na vrchol vyhlídky se dostanete turistickou cestou vedoucí nalevo od kostela sv. Jana Křtitele.  Cestou na vrchol Svatojanské skály narazíte na Kapli sv. Kříže. Můžete si u ní odpočinout při výšlapu na její vrchol.

Výšlap na vrchol je docela náročný. U kaple sv. Kříže si můžete odpočinout a v poslední části stezky vedoucí na vrchol jsou tady přírodní schody a dřevěné zábradlí pro usnadnění výstupu. Když nebude spěchat, zvolíte si svoje tempo, dá se to zvládnout úplně v pohodě. Běžně cestou potkáte cyklisty tlačící před sebou svá horská kola a dokonce jsem tady potkal i rodiny s kočárky :-).  

Skalní stěna je vysoká více jak 200 metrů. Pohled do okolí je úchvatný, stojí za tu námahu při výstupu na vrchol. Výhled ze Svatojanské skalní stěny. Pohled na obec, vklíněnou mezi skalní masívy. Vzácný pavouk Skákavka rudopásá (Philaeus chrysops). Sameček má výrazně zbarvený zadeček. 

Pokud jste na vrcholu, můžete se vrátit kousek zpátky a pokračovat do skanzenu Solvayovy lomy, kde Vás čeká expozice důlní těžby vápence. Prohlédnout si můžete povrchovou expozici, projet se vláčkem a navštívit i štolu. Prohlídka začíná vždy v celou hodinu. 

Cesta do skanzenu vede podél důlní úzkokolejky a v nádherné krajině. Pohled do lomu. Soška sv. Barbory v areálu skanzenu.

V sobotu se konalo v areálu skanzenu setkání příznivců staré techniky a strojů. Na každém rohu byly k vidění nablýskané a funkční stroje, které kdysi poháněly nejrůznější zařízení přes pásové převody. Obrovský parní válec, pojízdné elektrogenerátory nebo autoveteráni. To vše na jednom místě. 

svatyjan 020 Výstava starých strojů. Všechny stroje byly v parádním stavu a funkční. Výstava starých strojů. Výstava starých strojů. Jedním slovem skvost. Další krasavec.

Na konci dne jsem navštívil jeskyni sv. Ivana v podzemí místního kostela. Je to největší travertinová jeskyně tohoto druhu ve Střední Evropě. Je to mystické místo posledního odpočinku mnichů zdejšího kláštera a poustevníka Ivana, uctívaného jako svatého. Stáří samotné jeskyně se odhaduje na 6 až 10 tisíc let.

Hlavní oltář v podzemních prostorách kostela sv. Jana Křtitele. Vstup do krypty s hroby místních mnichů. Krypta kostela.Zde odpočívají v pokoji mniši místního kláštera. Tato místnost v kryptě sloužila jako márnice, kde čekala těla na pohřební obřad. Soška Pany Marie v jeskyni kostela. Travertinová jeskyně kostela a její výzdoba.

 

Autoportrét :-).Na jedno sobotní odpoledne toho bylo až dost, Svatý Jan pod Skalou je náderným místem pro aktivní relaxaci a nabízí zážitky opravdu pro každého. Hrozně rád mám ten pocit, když se vracím příjemně unavený předchozí výpravou a těším se až si sednu k počítači a budu si za čerstva připomínat své zážitky při zpracovávání fotomateriálu a třeba článku na web jako v tomto případě.